Späť

Všetko o chove korely a jej zvláštnostiach

Pridané: 26.10.2020 15:07:45

26 Október 2020

Korela chocholatá alebo korela biela je veselým domácim spoločníkom nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Viacerých nadšencov chovu exotického vtáctva osloví možnosť chovať korely aj v byte. Je to totiž vynikajúci spôsob, ako sledovať rast a vývin tohto pôvabného. Korely sú pomerne dlhoveké a tak sa nemusíte báť, že vás váš operený miláčik rýchlo opustí pre starobu. Nakuknite s nami do čarovného sveta korel a prečítajte si viac o chove týchto vtáčikov.

Všetko o chove korely a jej zvláštnostiach

Nenáročná korela sa dobre znáša aj s inými papagájmi

Zaujímavo sfarbený papagáj korela, latinským menom Nymphicus hollandicus, dosahuje veľkosť okolo 30 cm a dožíva sa v priemere 18 rokov. Pochádza z vnútrozemia Austrálie a do Európy bol dovezený až v štyridsiatych rokoch 20. storočia. Jeho veselá, pokojná povaha a nízke nároky si však veľmi rýchlo získali obľubu v početných domácnostiach. Prírodné sfarbenie korely je sivéso žltobielymi škvrnami. Poznáme však aj veľa iných sfarbení typu albín, straka,lutino,perlovaný a pod.

Výhodou je, že korely sa nemusia chovať výlučne jednodruhovo. Sú pomerne dobre znášanlivé aj s inými druhmi papagájov. Ak ich umiestnite do voliéry, rýchlo sa skamarátia napríklad s rozelou, andulkou alebo neofémou, no nepohrdnú ani spoločnosťou malých piniek či astrildov. Je to preto, že sa často spolu stretávajú aj vo voľnej prírode a spájajú ich tiež podobné nároky na krmivo.

Naučte sa odlíšiť samčeka od samičky

Určiť, aké má korela pohlavie, nie je až také ťažké. Vo všeobecnosti majú samičky matnejšiu farbu tvárovej časti, ako aj čiarkovanú spodnú stranu chvosta. Samčeky majú zase sýtejšie citrónovožlto sfarbenú tvárovú časť a oranžové líčka a výrazné biele pruhy na krídlach. Mladé jedince sa podobajú na dospelé vtáky, pričom pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku 9 mesiacov.

Korela sa dá ľahko skrotiť a vie napodobňovať zvuky

Pokiaľ hľadáte spoločníka, s ktorým by ste zažili veľa zábavy, korela vás určite nesklame. Medzi nesporné výhody jej chovu patrí krotkosť, nenáročnosť,či dokonca schopnosť naučiť sa niekoľko slov alebo melódií. Dokonca si dokáže zapamätať melódiu z vyzváňajúceho mobilu a následne ju prespievať. Tiež má silne vyvinutý párový inštinkt, preto ak sa jej nemôžete dostatočne venovať, odporúčame vám zabezpečiť jej partnera.

tri korely

Ak rozmýšľate, ako skrotiť korelu, najjednoduchším spôsobom bude odchovať si ju od mala, teda od raného veku. V tomto čase si totiž vytvára puto s tým, s kým trávi najviac času, vytvára si určité zvyky a učí sa prijímať pohladkanie, prijať rôzne maškrty pre papagáje či iné prejavy pozornosti. Na rozdiel od iných druhov papagájov nemá tendenciu príliš sa upínať na jedného člena rodiny, ako je to napríklad u žaka sivého a k cudzím nebýva agresívna. To ocenia najmä rodiny s deťmi.

Aké krmivo vybrať pre korely

krmivo pre korely

Keďže korely patria medzi austrálske papagáje, potrebujú potravu typickú pre svoju domovinu. Tá zahŕňa tieto základné zložky:

• Zmes pre stredne veľké papagáje (obsahuje najmä proso ovos, pšenicu a slnečnicu)

Zelené kŕmenie – kúsky ovocia (jablká, mango, jahody, čerešne), bobule, púpavové listy, bylinky (bazalka, púpava, sedmokráska)

• Doplnkové vitamíny pre papagáje

• Grity a minerálne kamene

Čo potrebujete na chov korely

Korely môžete chovať jednotlivo v klietke, no ak ich plánujete chovať viacero, vhodnejšia bude voliéra pre korely. Klietka musí byť dostatočne veľká, ideálna výška je 80 cm x 70 cm šírky a 100 cm dĺžky. Bidielka by mali byť umiestnené tak, aby si korela nepoškodila chocholík. Pre pár je lepšia priestranná klietka alebo izbová či vonkajšia voliéra.

korela na klietke

Chov korely vo vonkajších priestoroch si okrem voliéry vyžaduje aj úkryt, ako je búdka pre korely, kde sa papagáje môžu ukryť pred nepriaznivým počasím. Búdka by mala mať primeraný kruhový výrez a bidielko, kde by papagáj mohol pohodlne sedieť. Okrem úkrytu búdka slúži aj na hniezdenie, k čomu je potrebné zadovážiť korele aj hniezdo a hniezdny materiál.

Pozor na nebezpečné zlozvyky

Naučte korely, že krmivo budú dostávať vždy len do svojich krmítok a vodu len do svojich napájačiek. Ak si korela zvykne na to, že vám môže doslova uzobávať z taniera, nemusí sa to skončiť najlepšie. Korela má citlivé trávenie a z nevhodnej potravy môže dostať hnačku alebo ochorieť. Rizikové sú najmä slané zemiakové lupienky, čokoláda, korenené potraviny či jedlá s vysokým obsahom cukru, tuku a farbív.

Ak nechávate korelu lietať po izbe, skôr, ako ju vypustíte z klietky, presvedčte sa, že sú všetky okná dobre pozatvárané, aby papagáj neuletel. Ani zatvorené okno však nemusí byť úplne bez rizika. Vtáčik doňho môže naraziť hlavou a spôsobiť si tak otras mozgu, preto je vhodné sklá zakryť alebo opatriť nálepkami, aby ich korela dokázala rozoznať.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1785

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie