Zoznámte sa, Žako sivý – najpopulárnejší papagáj
Pridané: 23.08.2020 10:52:40
23 August 2020
Kto by nepoznal skromne sivého papagája s povesťou najlepšieho rozprávača spomedzi exotov? Žako sivý je majstrom v napodobňovaní hlasu a zvukov. Dokonca sa stáva, že často ani sám majiteľ nespozná, či práve hovorí žako alebo osoba, ktorú imituje. Ak rozmýšľate nad tým, že si kúpite papagája, ponúkame vám prehľad o tom, čo by ste mali očakávať v prípade, že to bude práve žako sivý.
Kolískou žaka sivého je africký kontinent
Papagáj žako pochádza z Afriky, pričom do tohto rodu patria dva druhy, konkrétne Žako veľký - kongo (lat. Psittacuserithacus) a Žako libérijský (lat. Psittacuserithacustimneh). Obývajú oblasť rovníka, hlavne husté dažďové pralesy s bohatým zastúpením najmä mangrovových porastov, kde sa zdržujú v blízkosti riek a potokov.Žako libérijský sa od Žaka veľkého líši tým, že je menší, má tmavšie zafarbenie s menej výraznou kresbou a nemá taký charakteristický červený chvost ako Žako veľký, ale gaštanovohnedý.
Papagáj žako patrí medzi stredne veľké papagáje, pretože dorastá do veľkosti 32-40 cm a dosahuje hmotnosť 420-550 g. Sfarbenie peria vykazuje rôzne odtiene sivej farby, od perlovosivejaž po tmavú sivú. Pierka na chvoste bývajú sfarbené do žiarivej červenej. Hlava v tvárovej časti má bielu farbu, zobák je čierny. Medzi chovateľmi je mimoriadne obľúbený práve vďaka svojej vysokej inteligencii a vyhranenej osobnosti, vyžaduje si však aj určité skúsenosti s chovom a nevyhnutné potreby pre exotické vtáky.
Chov papagájov má svoje pozitíva i negatíva
Žiadne iné zviera nevie rozprávať tak, ako hovoriace papagáje. Okrem toho sa dá žako sivý ajľahko a pomerne rýchlo skrotiť. Na vlastnej koži zistíte, že s trpezlivosťou a dlaňou plnou maškŕt pre papagáje ho veľmi rýchlo naučíte všetky tie zábavné kúsky, ktoré ste obdivovali v televízii alebo na internete. Okrem toho môžete pri chove tohto nezvyčajného exotického vtáka očakávať aj nasledovné výhody či nevýhody:
• Žako sivý vie byť veľmi prítulný a rád sa so svojím majiteľom pomazná. Častokrát sa pritom citovo naviaže na jedného člena rodiny.
• Odchované, skrotené papagáje, predávané vo veku 2 až 4 roky sú veľmi spoločenské a stávajú sa z nich domáci miláčikovia.
• Inteligenciažaka sivého sa dokonca dá porovnať s ľudským batoľaťom.
• Nerád zostáva dlho sám.
• Každý deň potrebuje polietať si aj mimo klietky.
• Dožíva sa veľmi vysokého veku, v niektorých prípadoch to môže byť až 80 rokov.
• Veľmi dobre si zvykne aj na iné domáce zvieratá.
• Niektoré sivé papagáje majú nevyspytateľnú povahu a zle sa znášajú s malými deťmi.
• Vzhľadom na svoju veľkosť a silu dokážu svojím ostrým zobákom spôsobiť vážne poranenia.
• Hoci pazúry nepoužívajú priamo ako zbraň, sú prirodzene ostré a aj keď nechtiac, môžu nimi spôsobiť bolestivé poranenie.
Ako sa starať o žaka sivého
Inteligencia papagájov žako je preslávená. Nielen, že sa dokážu naučiť krásne rozprávať, ale sú aj veľmi šikovní a ich nezbedným nôžkam alebo zobáku ani zďaleka nič neunikne. Preto im treba starostlivo vybrať klietku pre papagáje, aby mala vhodnú veľkosť, rozmery a bola zhotovená z kvalitného materiálu. Odporúčané rozmery klietky pre žaka sivého sú minimálne 75 x 75 x 100 cm na výšku. Priemer drôtu použitého na klietku by mal mať najmenej 2,5 – 3 mm, pretože zobák žaka je dosť silný na prehryznutie tenšieho drôtu.
Ďalšou podmienkou je, že mriežky by mali byť aspoň na dvoch stranách umiestnené horizontálne, aby po nich papagáj mohol pohodlne loziť hore alebo dole hlavou. Nezabudnite ani na to, že zámky musia byť naozaj spoľahlivé a nesmú sa dať jednoducho otvárať. Žako je totiž veľký špekulant a ak chce, raz-dva príde na to, ako sa z klietky vyslobodiť. V klietke by nemali chýbať krmítka pre exotické vtáky alebo misky na krmivo a napájačka.
Vhodné a nevhodné krmivo pre papagájov
Možno ste už počuli o tom, že avokádo je pre papagáje toxické. V skutočnosti je však zoznam potravín zakázaných pre papagáje o niečo dlhší. Látky, ktoré obsahujú, u papagájov vyvolávajú celú škálu nežiadúcich účinkov, od kŕčov, hnačiek, vracania až po nervové príznaky, kómu a smrť.V žiadnom prípade by sa im preto na jedálničku nemala objaviť niektorá z týchto zložiek:
• Čokoláda
• Avokádo
• Kofeín
• Alkohol
• Jablkové jadierka
• Soľ
Naopak, žaka sivého by ste mali kŕmiť špeciálnym krmivom pre papagáje, pričom by mal mať prístup aj k takým špecialitám, ako sú grity a minerálne kamene. Základ stravy papagájov totiž tvoria zrná, ovocie, zelenina a byliny. Tie môžete vhodne doplniť vitamínmi pre papagáje, výhonkami a bielkovinovou stravou, ktoré sú potrebné v určitých životných etapách papagája.