Späť

7 tipov ako kŕmiť papagája + vhodné a nevhodné krmivo pre papagáje

Pridané: 06.10.2020 14:32:56

06 Október 2020

Exotické vtáky potrebujú, aby bol ich jedálniček bohatý a výživný. Mnohé z nich si rady zamaškrtia, no každý správny chovateľ by mal vedieť, ktoré jedlá by im v žiadnom prípade nemal podávať. Prečítajte si, aké krmivo pre papagáje je najvhodnejšie a naučte sa, ktoré potraviny sú pre týchto operencov nebezpečné. Viac už zistíte v našom článku.

7 tipov ako kŕmiť papagája + vhodné a nevhodné krmivo pre papagáje

Prirodzená strava a kŕmenie papagájov

Vo voľnej prírode majú papagáje k dispozícii pestrú ponuku čerstvej stravy: rozličné druhy semien, mladé lístky a výhonky, rôzne plody, ako napríklad bobule, ovocie, či nektár z kvetov. Úlohou chovateľa je preto zabezpečiť svojmu operencovi také krmivo pre papagáje a jeho zloženie, ktoré sa bude čo najviac približovať jeho životu v prirodzených podmienkach. Netreba zabúdať ani na neobmedzený prístup k čistej a čerstvej pitnej vode.

Čím a ako často kŕmiť papagája

1. Kŕmenie papagája by malo byť pravidelné, vždy v určitú hodinu. Dosypávanie krmiva v priebehu dňa sa neodporúča, nakoľko tým strácame prehľad o množstve, ktoré už papagáj skonzumoval a tým ho môžeme nechtiac prekrmovať. Navyše to operenca podnecuje k tomu, aby si vždy zo zmesi vybral len to, čo mu chutí a ostatné semienka ignoroval. Pokiaľ mu krmivo dosýpať nebudeme, postupne vyzobká všetko, čo sme mu nachystali – od tých najchutnejších zrniek až po tie, ktoré mu chutia najmenej.

papagaj v klietke

2. Vopred si vyrátajme, aké množstvo krmiva papagájovi podávať. Z tohto dôvodu je potrebné vysledovať dôležité vonkajšie i vnútorné faktory. Pre správnu spotrebu energie má význam poznaťnielen fyziologický stav jedinca a jeho pohyblivosť, ale aj teplotu okolia, počet papagájov vo voliére a jej rozmery.

3. Platí pravidlo 5 %, čo znamená, že papagáj by mal skonzumovať také množstvo zrninovej kŕmnej zmesi, ktoré predstavuje maximálne 5% z jeho hmotnosti. Väčšia dávka by sa už mohla negatívne odraziť na jeho telesnej kondícii.

4. Vodu operencom vymieňame minimálne 1x denne. Z tohto dôvodu sú ideálne automatické napájačky pre papagáje, pretože sa neznečisťujú tak rýchlo ako misky. Ak používame klasické misky na vodu, nikdy ich nekladieme do blízkosti misiek s potravou, pretože sa v nich papagáje zvyknú kúpať, pričom by zamočili a znehodnotili i krmivo.

5. Okrem semien je dôležité podávať papagájovi aj čerstvé sezónne ovocie a zeleninu (napríklad jahody, marhule, čerešne, červený melón alebo paradajky a papriky). Nedojedené zvyšky z klietky pravidelne odstraňujte.

6. Viacerí chovatelia exotov odporúčajú dvojfázové kŕmenie. Ráno ponúknu papagájom len ovocie a zeleninu, až poobede im podajú kŕmnu zmes zo zrnín.

7. Medzi krmivo pre papagáje môžeme zaradiť aj konáriky ovocných stromov, brezy alebo vŕby, dokonca i púpavu, skorocel, bazu alebo žihľavu.

biely papagáj

Toxické potraviny pre papagáje

Väčšina chovateľov už veľmi dobre vie, že avokádo patrí k zakázaným potravinám, ku ktorým by sa nikdy nemal dostať nijaký papagáj. Čo však ostatné potraviny, ktoré sa v domácnosti bežne vyskytujú a o ich vhodnosti, prípadne škodlivosti nič nevieme? Neriskujte zdravie alebo život svojho domáceho miláčika a pozrite si, čo by ste do krmítka pre papagáje nikdy nemali dávať.

Káva, čaj – obsahujú kofeín, ktorý narušuje činnosť srdca, vyvolávajúarytmiu až zástavu srdcovej činnosti.

Huby – aj keď je malá pravdepodobnosť, že by ste chceli ponúknuť svojho papagája práve hubami, mali by ste vedieť, že sú veľmi ťažko stráviteľné a môžu spôsobiť ťažké poškodenie pečene.

Alkohol–konzumácia alkoholu má vplyv na negatívne zmeny v správaní papagája, môže byť tiež príčinou depresií.

Mlieko – hoci niektorí chovatelia doprajú svojmu operencovi aj malé množstvá mlieka, pravda je taká, že papagáje nie sú schopné tvoriť enzým laktázu, ktorý by štiepil mliečny cukor. Mlieko im tak spôsobuje hnačky.

Zelené časti paradajok a paradajkové listy  –nedozreté paradajky alebo listy z paradajok obsahujú látky, ktoré sú pre papagáje toxické.

Sušená fazuľa a sója – obsahujúhemaglutinín, ktorý u papagájov spôsobujepredčasnú pohlavnú dospelosť, abnormality v raste, zvýšený výskyt rakoviny, patologickú agresivitu a deformácie chrbtice. Dôkladným varením sa však hemaglutinínzničí.

Rebarbora – stonky z rebarbory sú neškodné, ale jej listy sú pre exoty jedovaté.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1785

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie