Rady pre domáci chov zajacov – ako vyzerá rozmnožovanie a gravidita u králikov
Pridané: 18.08.2020 20:30:19
18 August 2020
Chov králikov na mäso ponúka veľa výhod. Králik domáci je nenáročný, takže náklady na chov nie sú vysoké a navyše sa vyznačuje výbornou rozmnožovacou schopnosťou. V ideálnych podmienkach môžete od jednej samice králika ročne získať až do 50 mláďat, hoci, samozrejme, na výsledku sa podieľa viacero faktorov. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vyzerá rozmnožovanie králikov a akú starostlivosť im treba poskytnúť, ak chcete dosiahnuť zdravý a efektívny chov.
Kedy je králik dospelý a ako na pripúšťanie králikov
Králik domáci pohlavne dospieva už v 3 - 4 mesiacoch veku, i keď chovateľská dospelosť nastáva až v 8. mesiaci veku. Samice králika sú polyestrické, teda sú schopné rozmnožovať sa viackrát do roka, no najvhodnejší čas je práve na jar. Vyznačujú sa nepravidelnou rujou, ktorá sa opakuje v cykloch približne po troch týždňoch najmä v období od januára do septembra.
Zaujímavosťou je, že u králičice je ovulácia provokovaná samotným aktom (nie je spontánna) a nasleduje 9 - 12 hodín po párení. Obyčajne sa uvoľňuje 5 - 8 vajíčok. Okrem obdobia ruje sa ovulácia vyprovokovať nedá. Samica králika má dvojitú maternicu (uterusduplex)a môže za vhodných podmienok vrhnúť 3 – 5 mláďat do roka. Pri priemernom počte 6 – 10 mláďat v každom z vrhov sa teda ich chov naozaj oplatí.
Odporúčania pre správne rozmnožovanie králikov:
• Optimálny vek na prvé pripúšťanie králikov je v 17. – 20. týždni veku, keď samice dosiahnu aspoň 80% hmotnosti dospelého jedinca.
• Na pripúšťanie králikov preložte samičku do výbehu alebo do klietky k samcovi (samička si nebude brániť svoje teritórium a nepohryzie ho a samček nepodľahne nutkaniu značiť si nové územie, ako by to bolo v opačnom prípade).
• Samičku nechajte nakryť 1x, maximálne 2x do roka.
• Opätovné pripustenie králika - kontrolným pripustením o 5 až 7 dní si môžete overiť, či samica ostala gravidná. Ak pred samcom uteká alebo vrčí, zrejme bolo párenie králikovúspešné.samic
• V prípade, že je samica gravidná, zapíšeme si dátum párenia a vyrátame si predpokladaný dátum vrhu.
• Výnimočne môžu byť úspešné oba párenia, následkom čoho samica králika vrhne mláďatá 2x, s časovým rozostupom niekoľkých dní.
• Niekoľko dní pred termínom pôrodu samici vyčistite klietku pre zajace, prichystajte búdku na kotenie alebo koterec, dostatok slamy a sena.
Gravidita králikov a starostlivosť o kotné samice králikov
Gravidita u králikov trvá približne 28 – 31 dní. Počas nejby ste mali vo zvýšenej miere dbať na čistotu prostredia, v ktorom sa samica nachádza, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a množeniu choroboplodných zárodkov. Pre podporu imunity a dobrého zdravotného stavu sú vhodné prípravky typu Acidomid Krátko po tom, ako si samica začne vytrhávať srsť a vystielať ňou hniezdo, ktoré vyformuje zo slamy alebo sena, nastane pôrod. Obyčajne tieto prípravy netrvajú viac ako pár dní.
Ak teda spozorujeme prvé príznaky, ponúkneme samici dostatok sena, prípadne slamy. Samica vrhne mláďatá väčšinou v noci, pôrod trvá 10 – 30 minút. Po pôrode je veľmi dôležité, aby mala samica prístup k vode, ideálne sú napájačky pre králiky, kde sa samica napije toľko, koľko potrebuje, pričom nehrozí utopenie mláďat, ako v prípade misiek. Mláďatá sa rodia holé, bez srsti a slepé, preto ich zbytočne nerušíme a samicu nestresujeme, ani ich nechytáme do rúk, aby ich samica neodvrhla kvôli cudziemu pachu. V nevyhnutných prípadoch (úprava hniezda, vybratie mŕtveho mláďaťa, vrátenie vytiahnutého zajačika do hniezda) použijeme rukavice.
Kedy je vhodný odstav mladých králikov
Počas prvých 14 dní života mláďatá králikov pijú len materské mlieko a to 1x denne. Na 10. deň začínajú vidieť, na 21. deň matke klesá množstvo mlieka a mladé zajačiky začínajú vyliezať z hniezda a samostatne žrať. Keďže sa toto obdobie považuje za kritické kvôli častému výskyt u kokcidiózy v dôsledku zníženej imunity, nezabudnite na podávanie antikokcidík alebo kombinované krmivá s kokcidiostatikami.V 6. týždni môžu mladé králikyzačať pĺznuť a niektoré plemená sa aj prefarbujú.
Mláďatá od matky odstavujeme približne vo veku 42 - 56 dní. Odstav odporúčame robiť naraz, pričom králičky, ktoré sme vopred určili na ďalší chov, ponecháme pri matke dlhšie. Vo všeobecnosti je lepšie odobrať matku, čo nazývame odstav samice a králiky ponechať v pôvodnej klietke. Z kŕmnej dávky samice vyradíme zelené krmivá, ktoré podporujú tvorbu mlieka. Odstaveným mláďatám podávame kvalitné krmivo s bohatým zastúpením živín, vitamínov a minerálov.
Problémy súvisiace s graviditoua odchovom králikov
• Pseudogravidita - nepravá gravidita. Pomerne častý jav, kedy sa pod vplyvom vylučovaných hormónov samica správa, akoby bola kotná, hoci v skutočnosti nie je. Stavia hniezdo, prípadne si trhá srsť a pripravuje hniezdo pre mláďatá. Niektoré samice dokonca tvoriasekrét podobný mlieku. Príčinou môže byť to, že nedošlo k oplodneniu (napr. neplodný samec) alebo zachyteniu ranných embryí v maternici (nedostatočná výživa alebo zlý zdravotný stav samíc).
• Kanibalizmus –požieranie novonarodených králikov, časté najmä u prvorodičiek. Po pôrode samica požiera plodové obaly a oblizuje mláďatá, čo je prirodzený jav. V dôsledku poruchy metabolizmu, najmä v prípadoch, keď je samica pred pôrodom kŕmená jednostranným krmivom, však môže mláďatá usmrtiť a zožrať. Preto sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť kŕmnej dávke gravidných samíc, prípadne ju obohatiť vitamínovými doplnkami typu Nutri Mix a vylúčiť akýkoľvek stres. V niektorých prípadoch však usmrtenie mláďat môže spôsobiť i potkan, ktorý sa dostal do klietky.