Viete, ako správne kŕmiť králiky?
Pridané: 24.12.2018 08:06:34
24 December 2018
Pokryť všetky nutričné potreby králikov rozhodne nie je jednoduché. Mnohí začínajúci chovatelia sa už popálili na niektorých nevhodných druhoch krmív. Neurobte rovnakú chybu a neexperimentujte. Chutné a nezávadné krmivo obsahujúce všetky potrebné zložky napomáha rýchlemu a bezproblémovému rastu mláďat. Rovnako je zodpovedné za dobrý zdravotný stav chovua pravidelné prírastky.V dnešnom článku si vysvetlíme, ako správne kŕmiť králiky, ktoré krmivá sú pre ne vhodné a ktorým sa radšej oblúkom vyhnite.
Na úvod si povedzme niečo o špecifikách tráviacej sústavy králikov a aký vplyv má na výber a zužitkovanie krmiva.
Trávenie u králika
Králiky sú bylinožravce, to znamená, že ich prevažnú zložku potravy v prírode tvorí hlavne tráva, rôzne druhy bylín a zelenina. Tomu je prispôsobená aj ich tráviaca sústava. Ide hlavne o zuby, ktoré im kontinuálne dorastajú a preto sa musia neustále obrusovať pri prežúvaní. Ďalej je to veľmi dlhé tenké črevo, v ktoromprebieha vstrebávanie dostupných živín, ktorých je však vo vláknine málo.
Potrava potom putuje do hrubého čreva, odkiaľ sú kratšie častice vlákniny presunuté do objemného slepého čreva. Slepé črevo predstavuje niečo ako fermentačnú komoru, kde sa nachádza množstvo symbiotických baktérií. Tie rozkladajú celulózu rastlinných buniek a využívajú ju na svoje množenie. Dlhšie častice a nerozpustná vláknina slepé črevo obchádzajú a pokračujú rovno do hrubého čreva.Tu sa z nich formujú známe tvrdé bobky.
Aby trávenie u králika fungovalo, je na to potrebný správny substrát, teda krmivo. Králičie črevá majú vo svojej stene veľmi tenkú vrstvu svalov a črevný obsah sa posúva predovšetkým tým, že ho dopredu tlačí ďalšia potrava. Králik preto potrebuje takmer neustále žrať – a to najmä krmivo obsahujúce veľké množstvo nestráviteľnej vlákniny. Výborným pomocníkom pre plynulé kŕmenie králikov je automatické krmítko.
Seno je základ
Až 70 % potravy králika by malo tvoriť seno. Králik by ho mal mať neustále k dispozícii, pretože jeho hlavnou zložkou je vláknina. Tá podporuje peristaltiku čriev a udržuje rovnováhu mikrobiálneho osídlenia v črevách. Seno sa skladá z rôznych druhov tráv, bylín a kvetov. Najhodnotnejšie je horské a lúčne seno. Dôležité je, aby seno neobsahovalo jedovaté rastliny, aby nebolo zaprášené, navlhnuté, zaparené alebo plesnivé. Aj kvalitatívne zloženie sena môže byť rôzne. Závisí od obsahu jednotlivých tráv a bylín, od spôsobu a dĺžky sušenia a tiež spôsobu skladovania.
Zelené krmivo
Zelené krmivo je najvhodnejšou potravou pre králiky počas vegetačného obdobia. Má vynikajúce dietetické vlastnosti a obsahuje až 80% vegetačnej vody. To pomôže králikovi zlepšiť pitný režim aj počas leta. Aké zelené krmivo použiť? Najčastejšie sa jedná o poľnú alebo lúčnu trávu, ďatelinovú miešanku, prípadne lucernu a kŕmne zeleniny. Tie predstavuje napríklad kvaka, kapusta, alebo kaleráb. Nezabudnite, že zelené krmivo sa má vkladať do vhodných krmítok, najlepšie sú jasle pre králiky, z dreva alebo kovu.
Králikom môžete tiež podávať vňať z koreňovej zeleniny, ako je mrkva, reďkovka, alebo petržlen. V žiadnom prípade nepodávajte králikom zelené krmivo z chemicky ošetrených porastov alebo nakosené v blízkosti frekventovaných ciest. Vyhýbajte sa aj porastom, kde sa vyskytujú túlavé psy a mačky. Zelené krmivo z takýchto oblastí môže byť totiž kontaminované ich exkrementami. Tieto môžu obsahovať zárodky závažných ochorení, rizikových pre králiky. V prípade, že prechádzate na zelené kŕmenie zo suchého, nezabudnite, že prechod by mal byť pozvoľný a mal by trvať približne dva týždne. Králiky by mali mať počas tohto obdobia neustále k dispozícii seno.
Jadrové krmivo
Predstavuje významnú zložku krmiva, no netreba to s ním preháňať. Králiky vo všeobecnosti obľubujú rôzne druhy jadrovín, no ich konzumáciu je potrebné obmedzovať predovšetkým u starších jedincov. Nadmerné kŕmenie jadrovým krmivom spôsobuje tráviace ťažkosti a jezodpovedné za pretučnenie jedincov. Z jadra sa odporúča najmä ovos a jačmeň. Pšenica nie je veľmi vhodná, keďže má nižší obsah vlákniny. Kukurica sa neodporúča kvôli vysokému obsahu škrobu a prírodných farbív – zeaxantínu a xantofylov, ktoré sú zodpovedné za nežiadúce žltkasté sfarbenie zajačieho tuku.
Netradičné kŕmenie
Vhodným doplnkom krmiva pre králikov sú aj vetvičky brezy, topoľov, vŕby, liesky alebo ovocných stromov. Králiky si na nich s radosťou pochutnajú a navyše im tvrdé konáriky obrúsia dorastajúce zuby. Poznáte topinambury? Ich pevné hľuzy rastúce pod zemou sú pre králiky doslova maškrtou. Topinambury im navyše dodajú vitamíny B1, B2, H, C a D, inulín a pektín (vláknina), železo, vápnik, fosfor a zinok.
Vitamínové doplnky
Ani pri tom najstarostlivejšom výbere krmív si nemôžeme byť istí, že králikom nebudú chýbať niektoré nutričné prvky. Ideálne je dopĺňať im kŕmnu dávku doplnkovými krmivami. Tie imzabezpečia optimálnu hladinu živín, potrebných vo všetkých fázach rastu a vývinu. Vhodné je napríklad doplnkové minerálno-vitamínové krmivo MIKROS Králik pre výkrm a odchov králikov.
Čomu sa určite vyhnite
Existujú pravidlá pri kŕmení, ktoré sú na zachovanie zdravého chovu králikov alfou a omegou.