Späť

Začíname s chovom králikov - čo potrebujeme?

Pridané: 21.05.2019 23:11:51

21 Máj 2019

Králiky sú milé, nenáročné zvieratá, ktoré pri dobrej starostlivosti vykazujú pomerne vysoké prírastky na váhe, rýchlo sa rozmnožujú a ich mäso je jedným z najkvalitnejších druhov mias. Aj chov králikov má však svoje pravidlá. Prv, než sa začnete obzerať po vhodnom plemene, mali by ste si prečítať, čo všetko budete pre králiky potrebovať.

Začíname s chovom králikov - čo potrebujeme?

Správny výber plemena je alfou a omegou

Najvhodnejšie plemená králikov pre začínajúcich chovateľov sú stredné a malé. Veľké a obrovské plemená sú náročnejšie na veľkosť priestoru a majú aj svoje ďalšie špecifiká. Medzi najviac rozšírené králiky, ktoré sú nenáročné na chov a vyznačujú sa dobrou plodnosťou, patrí napríklad liptovský lysko, novozélandský biely, viedenský, strieborný alebo francúzsky králik, slovenský sivomodrý rex, prípadne malá alebo veľká činčila.

plemena kralikov

Vyberte si však len jedno, chovať naraz viacero rôznych plemien sa začiatočníkom neodporúča. Neskôr, keď už nadobudnete určité nevyhnutné zručnosti a skúsenosti, môžete svoj chov králikov obohatiť o ďalšie plemená. Pri rozmnožovaní si však v každom prípade dajte pozor na príbuzenskú plemenitbu, ktorá zvieratá degeneruje a znižuje ich odolnosť.

Ako majú vyzerať králikárne

Králiky by mali byť ustajnené v králikárňach, ktoré sú vzdušné, no zároveň chránené pred nepriazňou počasia a prievanom. Najviac sa využívajú vonkajšie králikárne, ktoré majú jedno, dve alebo až tri poschodia. Veľkosť každého koterca závisí od chovaného plemena. Platí však pravidlo, že králikom je lepšie poskytnúť väčší než menší priestor. V jednom koterci môžu byť spolu matka s mláďatami, odrastené mláďatá alebo králiky chované na mäso. Odrastené mláďatá alebo králiky na mäso však musia byť rozdelené na samce a samice.

mladata kralikov

Králiky sa môžu chovať v klietkach určených pre veľkochov s drôtenou alebo drevenou podlahou s podstielkou, prípadne na voľno v chlieviku na zemi. Pri všetkých spôsoboch je dôležité udržiavať čistotu chovného zariadenia. Na to slúžia aj špeciálne mierne zošikmené podlahy s úpravou na odtok moču a trusu, ktorými disponujú moderné koterce. Králikárne pravidelne dezinfikujeme vápenným mliekom alebo iným netoxickým a nepáchnucim prostriedkom. Na dávkovanie krmiva do králikarní umiestňujeme krmítka pre králiky.

Výbeh pre králiky

Niektoré druhy králikarní sú obohatené o výbeh, čo umožňuje králikovi prirodzený pohyb a možnosť popásť sa na tráve. Takýmto typom ustajnenia je aj koterec pre králiky XL, ktorý zvieratám zhora poskytuje ochranu pred dažďom. V prípade, že chováte králiky v uzavretých králikárňach, no chcete im dožičiť pobyt na tráve a slnku, môžete si z chovateľského pletiva pre králiky zhotoviť vlastný, alebo si kúpiť hotový výbeh pre králiky a vykladať doň zvieratá za pekného počasia. Pokiaľ však výbeh nie je krytý, nenechávajte v ňom králiky bez dozoru. Zvlášť mladé králičky by sa ľahko mohli stať obeťou mačky, psa alebo iného dravca.

Zaujímavosti z kŕmenia králikov

Králiky nie sú hlodavce, ako si väčšina ľudí myslí. Podobne, ako zajace, aj králiky totiž patria do radu zajacovitých (Lagomorpha), pretože na rozdiel od hlodavcov dokážu pohybovať čeľusťou nielen dopredu a dozadu, ale aj do strán. Zaujímavé je, že hoci je ich strava na bielkoviny pomerne chudobná, králiky potrebujú proteíny vo veľkom množstve. Vďaka nim totiž tak rýchlo rastú. Keďže objemové krmivo a jadro nie sú dobrým zdrojom bielkovín, králiky si ich dopĺňajú sami – požieraním vlastného trusu, ktorý je zložený najmä z bielkovinových tiel baktérií, B vitamínov a bioaktívnych látok.

kralik zerie

Samozrejmosťou je, že králikom nesmieme podávať zaparené, plesnivé alebo hnilobou napadnuté krmivo. Na objemové krmivo, ako je seno a tráva, sú ideálne jasle pre králiky. Voda na pitie by mala byť vždy čerstvá, neodporúča sa nechávať králikom misky s vodou, nakoľko si ju môžu veľmi ľahko znečistiť trusom. Pre zachovanie pitného režimu sú preto vhodnejšie automatické napájačky.

Najčastejšie choroby králikov

Aj pri tej najlepšej starostlivosti sa môže stať, že králiky ochorejú, či dokonca na chorobu uhynú. Preto je dôležitá prevencia v podobe očkovania a zvýšenie odolnosti organizmu vďaka podávaniu minerálnych a vitamínových preparátov. Medzi choroby, s ktorými sa u králikov stretávame najbežnejšie, patria:

Mor králikov – vírusové ochorenie s takmer 100 % mortalitou. Vyskytuje sa najmä na jar a na jeseň. Často prebieha takmer asymptomaticky, králiky hynú bez príznakov do 24 hodín. Mor dokáže v priebehu niekoľkých dní zlikvidovať celé chovy. Jediným riešením je prevencia v podobe očkovania.

Kokcidióza – parazitárne ochorenie vyvolané prvokmi z rodu Eimeria, najčastejšie postihuje mladých jedincov. Prejavuje sa vodnatými hnačkami, nafúknutím brucha, kŕčmi a nezriedka končí úhynom. Odporúča sa zvýšiť úroveň hygieny chovu, v prevencii sa používajú antikokcidiká, ako aj minerálno – vitamínové prípravky, napríklad Acidomid.

Myxomatóza – vírusové ochorenie králikov prenášané bodavým hmyzom (komármi). Prejavuje sa tvorbou uzlíkov, tzv. myxómov na ušniciach, výtokom z očí a problémami s dýchaním. Liečba neexistuje, jedinou ochranou je očkovanie.

 

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1791

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie