Späť

Čo robiť, ak psa bolí ucho alebo ako sa lieči zápal ucha u psa

Pridané: 29.12.2019 11:19:04

29 December 2019

Všimli ste si, že váš štvornohý kamarát očividne nie je v poriadku. Neustále potriasa hlavou, škriabe si uši alebo si ich otiera o zem a ak sa mu ucha dotknete, reaguje bolestivo. Tieto a ďalšie podobné príznaky môžu byť signálom, že vášho psíka trápi zápal ucha. Čo môže byť jeho príčinou, ako sa lieči a ako tomuto nepríjemnému stavu predísť, si prečítajte v dnešnom článku.

Čo robiť, ak psa bolí ucho alebo ako sa lieči zápal ucha u psa

Príznaky, že psa bolí ucho

To, že pes má nejaký problém s uchom alebo oboma ušami si pozorný majiteľ všimne rýchlo. Postihnutý psík často nesie hlavu naklonenú na pravú alebo ľavú stranu, ucho má opuchnuté, boľavé, na pohľad môže byť začervenalé a na dotyk bolestivé. Zviera je nepokojné, uško ho svrbí, preto si ho trie labkou, škriabe sa alebo si ho otiera o zem, prípadne potriasa hlavou. Pri podrobnejšom skúmaní si môžeme všimnúť, žev boľavých uškách sa nachádza zapáchajúci výtok (hnedý, čiernohnedý alebo žltkastý ušný maz).

Už pri spozorovaní prvých príznakov je potrebné konať. Pri neliečenom zápale vonkajšieho ucha totiž vzniká nebezpečenstvo pre rozvoj chronického zápalu zvukovodu a hrozí šírenie chorobného procesu cez poškodený ušný bubienok na stredné, prípadne až vnútorné ucho. To môže neskôr spôsobiť závažné neurologické problémy, ako je nakláňanie hlavy do jednej strany, pohyb do kruhu (manéžovitý pohyb), nekoordinované pohyby a podobne.

Zápal ucha u psa môže mať viaceré príčiny

Otitis externa, ako sa po latinsky nazýva zápal vonkajšieho zvukovodu, je u psíkov pomerne častý problém. Existujú však plemená psov, u ktorých je riziko otitíd o niečo vyššie. Sú to najmä psy dlhými ovisnutými ušami (napríklad baset), s nadmerne chlpatými alebo zúženými zvukovodmi (ako je šarpej) či psy, ktoré rady a často plávajú. Na vzniku zápalu ucha u psov sa totiž podieľa viacero faktorov, medzi ktoré patria:

parazity (ušný svrabOtodectes cynotis, zriedkavejšie Demodex canis)
baktérie a kvasinky (Malassezia, Candida, streptokoky, stafylokoky a ďalšie infikujú už poškodený zvukovod)
cudzie telesá (najmä osiny tráv)
nádory
alergie (potravinová, kontaktná alergia, atopický ekzém)
autoimunitné ochorenia (lupus, pemphigus)
ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním (hypotyreóza – nedostatočná funkcia štítnej žľazy)
nadmerné čistenie uší a vytrhávanie chlpov v uchu

Liečba zápalu ucha u psov závisí od príčiny ochorenia

Ak chcete svojmu psíkovi pomôcť, liečbu zapáleného uška určite neskúšajte zvládnuť svojpomocne. Iba veterinárny lekár vie, ako liečiť zápal ucha a má prostriedky i metódy na to, aby určil príčinu, ktorá zápal vyvolala, takže môže nasadiť zvieratku správnu liečbu. Pri vyšetrení sa okrem palpácie (pohmatu) používa aj prístroj zvaný otoskop, ktorým veterinár uši dôkladne preskúma zvnútra.

vysetrenie uší psa

Po odobratí vzoriek nasleduje mikroskopické vyšetrenie sterov na prítomnosť parazitov, baktérií alebo plesní. Pokiaľ sa preukáže, že zápal ucha má svoj pôvod inde, je nutné riešiť primárnu príčinu. Ďalšími možnosťami vyšetrení sú testy na alergény a zmena krmiva v prípade potravinovej alergie. Až keď sa zistí príčina a liečbou sa dostane pod kontrolu, je možné natrvalo zabrániť rekurentným (znovu sa opakujúcim) zápalom uší. V najťažších prípadoch je nutné problém vyriešiť chirurgickým zákrokom.

Ako predchádzať zápalu a bolestiam uší u psov

Ucho je veľmi citlivý orgán, v ktorom sa za určitých podmienok môžu veľmi rýchlo rozvinúť bolestivé zápaly (otitídy), sprevádzané nadmernou tvorbou ušného mazu rozličnej konzistencie. Hromadenie ušného mazu tiež môže celkom znemožniť pôsobenie lokálne podávaných liečiv, preto je na mieste jeho pravidelné odstraňovanie, na čo veľmi dobre poslúžia ušné kvapky.

kvapky do ucha

Roztok na čistenie uší Aptus ORISOLVE obsahuje účinné zložky na rozpustenie ušného mazu (alkohol, propylénglykol), antibakteriálne pôsobiace ióny striebra, esenciálny rozmarínový olej, kyselinu salicylovú a kyselinu mliečnu so zmäkčujúcimi a protiplesňovými účinkami. Výborne pôsobí aj lokálne znecitlivujúca protisvrbivá zložka (polidokanol), ako ialantoín s regeneračnými a hojivými vlastnosťami.

Kyselina salicylová a kyselina mliečna sú tiež súčasťou veterinárneho antiseptického prípravku s názvom Epi – otic III sol., ktorý sa bežne používa na čistenie uší psov a mačiek. Jeho špeciálne zloženie obsahuje antiseptickú zložku, pričom účinne čistí uši bez podráždenia (neobsahuje alkohol). Bez námahy odstraňuje chrasty, šupinky kožei prebytočný maz a vysušuje vonkajší zvukovod.

Bolesti ucha u psa nikdy nepodceňujte

Zápal ucha u psa môže byť príznakom celého rozličných radu ochorení. Pri každom, hoci aj zdanlivo malom probléme určite neváhajte a navštívte veterinárneho lekára. Nezabudnite, že i keď ušné kvapky zvieraťu krátkodobo uľavia od bolesti, v žiadnom prípade nenahrádzajú odborné ošetrenie u veterinára.

Kontakt

Telefonický kontakt:

Brigita Ághová
tel. č:0918 856 634
sekcia:
  • skladové hospodárstvo
  • vybavovanie objednávok
  • objednavky e-shop
  • reklamacie 
  • Maloobchod
  • objednávky e-shop
 
Otváracie hodiny:
7:30 - 16:00 pondelok - piatok
8:00 - 12:00 sobota
nedeľa - zatvorené

 

 

Protimrazová sviečka

25
Január
2023
Protimrazova sviečka

Protimrazova sviečka

Pridané: 25.01.2023 10:23:19 Počet zobrazení: 1786

Čítajte viac...

U nás nakupujete bezpečne, spoľahlivo a s istotou. Samozrejmosťou je garancia na výmenu a vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní po obdržaní zásielky.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie