Kompletný návod ako kúpať psa
Pridané: 24.09.2019 21:23:14
24 September 2019
Existujú psy, ktoré zbožňujú vodu a pri každej príležitosti sa do nej vrhnú, aby sa namočili. Na druhej strane sú však aj také, ktoré sa vode vyhýbajú, nakoľko je to len možné. Každého psa je však z času na čas potrebné vykúpať. Čítajte ďalej a prezradíme vám, ako sa pripraviť a čo robiť, aby ste to všetko zvládli. Odmenou vám bude čistý a voňavý pes s hebkou a lesklou srsťou.
Kúpanie psa všeobecne
V prvom rade je potrebné ujasniť si, ako často kúpať psa bez toho, aby sme mu tým nejako ublížili. Koža a srsť psa má totiž samočistiacu schopnosť, to znamená, že s každým kúpaním dochádza k odmasteniu pokožky, pri ktorom sa koža a srsť zbavia svojej prirodzenej ochrannej vrstvy. Tým sa koža môže stať náchylnejšou na vznik rozličných alergických reakcií či infekčných ochorení. Časté kúpanie psa teda psíkovi nerobí dobre, práve naopak, škodí mu.
Úplne postačí, ak svojho psíka budete kúpať maximálne raz za štvrť roka. Pre psíky, ktoré sú chované vonku, to môže byť ešte menej. Mnohé nečistoty sa zo srsti dajú po uschnutí jednoducho vyčesať. Samozrejme, prípady, keď sa psík vyváľa v niečom „voňavom", alebo sa z prechádzky vráti zablatený až po uši a svojím špinavým kožúškom ohrozuje nábytok, sú výnimkou. V takomto prípade však stačí špinavé miesta umyť čistou vodou, bez šampónu.
Na kúpanie psa sa treba dobre pripraviť
Nie je nič horšie, ako nechať mokrého psa samého vo vani a utekať zháňať staré uteráky. Môžete len hádať, či sa pes zatiaľ iba otrasie (a kvapky vody nájdete po príchode od zrkadla až po strop), alebo sa rovno rozhodne z vane vyskočiť a rovnomerne rozptýliť vodu po byte. Preto si vždy vopred prichystajte všetko, čo budete potrebovať:
• kefu pre psov alebo hrebeň na vyčesávanie srsti
• šampón pre psov
• protišmykovú podložku do vane (ak kúpete vo vani)
• nerozbitný hrnček na polievanie psíka vodou a riedenie šampónu
• vatu do uší pre psíka
• suchú čistú handričku na pretretie očí alebo ňufáka, ak sa vám ich podarí namočiť
• dva a viac starších uterákov (podľa veľkosti psíka)
Ako postupovať pri kúpaní psíka
1. Pokiaľ máme väčšieho alebo neposednejšieho psíka, zavoláme si na pomoc niekoho, koho psík dobre pozná.
2. Malého psíka môžeme vykúpať aj v lavóre vo vani, preto si doň vopred napustíme príjemne teplú vodu cca do 1/3.
3. Psíkovi zložíme obojok i všetko, čo by nám mohlo pri kúpaní prekážať. Nikdy psíka počas kúpania neuväzujeme! Mohol by sa pošmyknúť a ublížiť si.
4. Psíka umiestnime na protišmykovú podložku do vane alebo do vandlíka a najlepšie hrnčekom ho dôkladne pooblievame vodou o teplote asi 30 - 35 °C tak, aby sa srsť výdatne namočila.
5. V hrnčeku si rozriedime šampón s teplou vodou a rovnomerne ho nanesieme psíkovi na srsť (chrbát, brucho, labky, hruď, krk i chvost). Zmes vmasírujeme do pokožky, pričom sa neprestajne psíkovi upokojujúcim hlasom prihovárame.
6. Pomocou hrnčeka alebo sprchovej hlavice nastavenej na jemný prúd psíka dôkladne opláchneme.
7. Keď už srsť nepení, zľahka ju prstami vyžmýkame.
8. Psíka zabalíme do uteráka a vyutierame.
9. V chladnejšom počasí použijeme fén na dosušenie. Ak je vonku teplo, môžeme psíka vziať na prechádzku, na ktorej prirodzene vyschne.
Ako na kúpanie veľkých psov
Veľké plemená sa kúpu o niečo ťažšie ako malé. Samozrejme, aj spotreba šampónu a vody je pri nich vyššia. Ak chcete vykúpať veľkého psa počas teplého leta, môžete tak urobiť aj vonku, nemusíte sa obmedzovať len na kúpeľňu či vaňu. Psíka môžete osprchovať aj pomocou hadice, dbajte však na to, aby voda nebola príliš studená. Kúpanie psa v studenej vode môže byť pre neho nebezpečné, okrem šoku totiž môže byť tiež príčinou jeho prechladnutia.
U veľkých plemien je častým javom aj kúpanie so psom. Najčastejšie prebieha v jazerách alebo riekach vo voľnej prírode a preferujú ho psy, ktorí majú radi vodu a plávanie. Tu však ide skôr o spoločné trávenie voľného času, resp. hry vo vode, nejde o umývanie či čistenie srsti a pokožky.
Dodržujte zásady kúpania psa:
• Pred kúpaním psíka vyčešte.
• Psíkovi pri kúpaní nenamáčajte hlavu.
• Ak je psík pri kúpaní nepokojný, prihovárajte sa mu alebo mu ponúkajte drobné maškrty.
• Ak je vonku chladnejšie, nepúšťajte psíka von, až kým nie je úplne suchý. Mohol by ľahko prechladnúť.
• Pri výbere šampónu by ste sa mali riadiť jeho zložením a druhom srsti psíka. Šampón má mať neutrálne pH, aby nevysúšal pokožku psa a nespôsoboval tvorbu lupín.
• Ošetrujúce šampóny, ktoré obsahujú napr. lanolín (zabraňuje vysúšaniu srsti) a proteín (dodáva hebkosť a lesk), sú určené predovšetkým pre dlhosrsté plemená.
• Šampóny určené pre hrubosrsté plemená srsť nezjemňujú, naopak, dodávajú jej drsnosť.