Vieme, ako kŕmiť holuby. Naučte sa to aj vy
Pridané: 25.09.2019 09:03:00
25 September 2019
Značky
Kŕmenie holubov má veľký vplyv na ich zdravotný stav, odolnosť voči chorobám, výkonnosť a v neposlednom rade aj na ich vzhľad. To znamená, že je dôležité nielen pri výkrmových, ale aj pri výstavných či poštových holuboch. Základom pre správny odchov holubov je optimálne zloženie kŕmnej dávky. Poďme si teda povedať viac o jednotlivých krmivách pre holuby.
Ako funguje trávenie u holubov
Pre pochopenie špecifického jedálnička holubov je potrebné ovládať aspoň základy anatómie a fyziológie tráviacej sústavy vtákov. Príjem potravy sa začína cez zobák, v ústnej dutine holub cíti chuť potravy prostredníctvom hrbolčekov na vrchnej časti jazyka. Zadná časť jazyka je ukončená hrtanom, cez ktorý sa potrava dostáva do pružného vaku potiahnutého zvnútra žľazami, teda do hrvoľa. Tu sa pevná potrava zmieša s vodou a napučí. Po prechode do svalnatého žalúdka sa pomocou drobných kamienkov rozomelie na drobnú kašu – tzv. mechanické trávenie.
V žľaznatom žalúdku pomocou enzýmov žalúdočnej šťavy prebehne chemické trávenie a trávenina postupuje do tenkého čreva. Tu sa takto pripravená potrava začne spotrebovávať. Živiny prechádzajú pomocou vlásočníc v stenách čriev do krvi a za pomoci krvného obehu sa dostávajú do rôznych časti tela. Zvyšná nespotrebovaná potrava sa cez hrubé črevo dostáva do kloaky a cez konečník odchádza z tela ako trus. U holubov patrí k zvláštnostiam fakt, že nemajú žlčový mechúr. Žlč tak prechádza z pečene priamo do čreva.
Namiešajte si krmivo pre holuby
Krmivo pre holuby je dostupné aj vopred namiešané priamo v predajniach, pričom väčšinou ide o krmivo pre poštové holuby. S trochou znalostí a potrebných vedomostí to však zvládnete aj vo vlastnej réžii. Ak si sami pripravujete krmivo pre holuby, platí zásada, že by malo byť čo najpestrejšie. Samozrejme, musíte mať na zreteli, aby ste ním holubom zabezpečili prísun potrebného množstva bielkovín, tuku, cukrov, minerálnych látok a vitamínov. Najvhodnejšie sú preto kŕmne zmesi pre holubov, ktoré obsahujú:
• 75 % obilnín (jačmeň, pšenica, ovos, kukurica, proso)
• 30 % strukovín (bôb, hrach, vika, lupina, šošovica)
• 5 % olejnín (repka olejka, slnečnica, sezam, ľanové semená)
Nezabudnite na kŕmenie holubov šťavnatými krmivami
Šťavnatá potrava pre holubov vo voliérach a v zimnom období môže byť zastúpená napr. mrkvou, varenými zemiakmi, brokolicou, špenátom, čakankou, púpavou, žeruchou alebo šalátom. Pre holuby, ktoré sú uzavreté a nemajú možnosť voľného preletu, je možné podávať i sušené ovocie nakrájané na kúsky a namočené vo vode. Podávať im môžete napríklad jablká, hrušky, či hrozienka.
Skrmovať možno aj suchý rozdrvený alebo v kyslom mlieku či vode rozmočený chlieb. Nesmie však byť plesnivý. Frekvencia kŕmenia holubov by mala byť cca trikrát denne. Praktickejšie a zároveň výhodnejšie je preto použitie kŕmidla so zásobníkom, ku ktorému majú holuby prístup po celý deň.
Minerály a vitamíny pre holuby vyberajte aj podľa sezóny
Minerálne látky, vitamíny a esenciálne aminokyseliny sú nezanedbateľnou súčasťou kŕmnych dávok. Pre správnu funkciu organizmu je dôležitý nielen obsah, ale aj pomer jednotlivých živín, vitamínov a minerálov. V období preperovania, odchovu mláďat, zvýšeného fyzického výkonu u poštových holubov alebo zhoršených poveternostných podmienok sa odporúča obohatiť tradičné krmivo pre holuby primiešavaním prípravkov obsahujúcich špeciálne vitamíny pre holuby.
Napríklad komplex vitamínov A, E a D v tekutom preparáte Kombisol AD3 sa používa napríklad na zvýšenie životaschopnosti mláďat, v období reprodukcie, pri strese, transporte, zníženom príjme krmiva, či náhlom poklese znášky, ale aj pri zníženej oplodnenosti a liahnivosti vajec.
Pri kŕmení holubov nesmú chýbať probiotiká a prímesi
Kŕmenie holubov probiotikami je potrebné najmä v čase preperovania alebo po liečbe antibiotikami. Ide o krmivá alebo prípravky s obsahom prospešných baktérií, ktoré napomáhajú holubom k lepšiemu tráveniu či konverzii krmiva a zvyšujú ich imunitu voči infekčným ochoreniam. Patria medzi ne najmä tieto krmivá:
• Pivovarské kvasnice – majú zároveň vysoký obsah bielkovín a vitamínov, najmä vitamínov zo skupiny B.
• Biely jogurt so živými kultúrami alebsmú chýbaťo acidofilné mlieko – zvyšuje prírastky na váhe, zmierňuje hnačky, podporuje tvorbu hemoglobínu, zabraňuje premnoženiu nežiadúcej mikroflóry (aj kokcídií).
• Kefír – pomocou bioaktívnych peptidov stimuluje imunitný systém, podporuje vstrebávanie živín v tráviacom trakte.
Ďalším nezanedbateľným prvkom pri správnom postupe, ako kŕmiť holuby, je podávanie gritu. Grit pomáha holubom s mechanickým trávením potravy vo svalovom žalúdku, kde premiešavaním potravy s tvrdými čiastočkami dochádza k jej drobeniu a rozomieľaniu. Je teda neoddeliteľnou súčasťou správneho kŕmenia a trávenia holubov.
Umožnite holubom stály prístup k vode
Voda je neoddeliteľnou súčasťou kŕmenia všetkých druhov zvierat. V priemere jeden holub vypije 20 - 50 ml vody denne, pričom v zime príjem klesá približne na 15 ml. Holuby vodu sajú tak, že do misky ponoria celý zobák a sacím mechanizmom nasávajú tekutinu.
Táto zvláštnosť ich odlišuje od ostatných druhov vtákov a hydiny a zároveň vytvára potrebu pre udržiavanie stavu vody dostatočne vysoko. Na tento účel sú prispôsobené špeciálne napájačky pre holuby. Voda by mala byť holubom k dispozícii nepretržite 24 hodín denne v dostatočnom množstve a kvalite. Jej teplota by nemala presiahnuť 15 °C a v zime by nemala namŕzať. Celkovo prijímanie vody je závislé od vonkajšej teploty ovzdušia.