Starostlivosť o morské prasiatko
Pridané: 20.12.2018 10:54:26
20 December 2018
Veľa rodičov podľahne tlaku detí a rozhodne sa kúpiť im domáce zvieratko. Ako najmenej problematické sa viacerým javí práve morské prasiatko. Je malé, málo zožerie, netreba ho venčiť, neplatí sa zaňho daň a postačí mu malý životný priestor. Navyše má morské prasiatko milú tváričku a hebký kožuštek a vďaka starostlivosti oň sa deti môžu naučiť zodpovednosti a preniknúť do tajomstiev ríše zvierat. Ak uvažujete o kúpe tohto domáceho zvieratka alebo ste si ho už zadovážili, tak potom sú tieto riadky určené práve vám.
Všeobecne o morčatách
Morské prasiatko, resp. morča, je hlodavec pochádzajúci z Južnej Ameriky. Hoci je známych až 8 druhov morských prasiatok, v domácnostiach sa chová len jeden z nich – morča domáce. Morča patrí k spoločenským druhom zvierat a obľubuje spoločnosť iných jedincov svojho druhu. Dožíva sa štyroch až ôsmich rokov a za svoj život si dokáže vybudovať krásny vzťah s celou rodinou. Podľa dĺžky srsti poznáme krátkosrsté a dlhosrsté plemená. Za spomenutie stoja americké, crested a teddy morčatá s krátkou srsťou, z dlhosrstých sú to napríklad peruánske, angorské a coronet morčatá.
Klietky pre morčatá
Na trhu sa nachádza veľký výber klietok pre morčatá. Ideálne je, keď klietka obsahuje aj výbeh. Morčatá je možné chovať v interiéri, viac im však vyhovuje vonkajší chov. Dbajte o to, aby bol výbeh umiestnený v tieni, najmä v lete. V zime je potrebné zvieratko presunúť do interiéru, aby netrpelo chladom. Pri výstelke dna klietky používajte slamu alebo piliny. Pozor si dávajte na prašnú podstielku, ktorá by mohla dráždiť sliznicu dýchacích ciest zvieratka. Samozrejmosťou vybavenia klietky sú doplnky v podobe krmítka a napájačky.
Morské prasiatka sú veľmi aktívne a zvedavé stvorenia. Rady preliezajú a podliezajú predmety, ktoré im do klietky vložíte. Ak im urobíte radosť rozličnými potrubiami, preliezačkami a skrýšami, tak vám budú vďačné. Vďaka dostatku podnetov sa nebudú nudiť a robiť neplechu.
Čím kŕmiť morské prasiatko
Morské prasiatka sú bylinožravce. To znamená, že ich jedálniček je zložený prevažne z rastlinnej potravy, bohatej na vlákninu. Hlavnou súčasťou krmiva morčiat je kvalitné seno. Ďalšími významnými zložkami sú obilniny, najmä kukurica, sója, zelenina a ovocie.Morčatá majú dlhé tenké črevo a komplikované trávenie, preto venujte výberu vhodnej stravy dostatočnú pozornosť. Kŕmna dávka pre morčatá by mala byť zložená zo 65% sena, 20% zeleniny, 5% ovocia a 10% obilnín. S kŕmením morčiat to však netreba preháňať, nakoľko majú sklon k obezite.
Vhodné krmivo:
• Seno– bez obsahu prachových častíc, najmä kvalitné lúčne a horské, zaisťuje vstrebávanie vody a pohyb tráveniny v črevách.
• Zelenina a ovocie – mrkva, jablko, brokolica, hlávkový šalát (podávajte len v malých množstvách), vňať z mrkvy, reďkovky, sladká paprika (nie štipľavá), kaleráb, šalátováuhorka, cuketa, tekvica, patizón, kŕmna repa.
• Kŕmne zmesi pre morčatá – kombinované kŕmne zmesi zložené z obilovín, kŕmnych múk a vitamínov.
Nevhodné krmivo:
• Kapusta – (obyčajná alebo čínska), spôsobuje nadúvanie, prípadne hnačku, ktorá môže skončiť až smrťou.
• Cibuľa, cesnak, pór
• Paradajková vňať, zemiakové klíčky a šupy – paradajková vňať je pre morča jedovatá a zemiakové klíčky obsahujú solanín, toxický rastlinný alkaloid.
Misky a napájačky pre morské prasiatka
Pri výbere vhodnej misky pre morské prasiatko si všímajte veľkosť, materiál a stabilitu výrobku. Všeobecne platí, že plastové misky sú nevhodné, vzhľadom na to, že sú ľahké a morča ich často prevrhne. Omnoho praktickejšie sú ťažšie misky vyrobené z keramiky s hladkou povrchovou úpravou. Oceníte ich aj pri umývaní a čistení.
Vodu by malo mať morské prasiatko neustále k dispozícii. Misky položené na zemi nie sú najvhodnejšie z toho dôvodu, že morčatá si do vody zvyknú zaniesť nečistoty z podstielky a krmiva. Preto sú ideálnym riešením napájačky s cucátkom. Ak zvieratku zadovážite napájačku s priesvitnou nádržkou, tak budete môcť bez problémov sledovať objem zostávajúcej vody a v prípade potreby ju okamžite doplniť.
S morčaťom na prechádzke
Kto povedal, že morča nemôžete zobrať na prechádzku? Ako záruku bezpečnosti mu však natiahnite pohodlný postroj, s ktorým sa nemusíte obávať, že sa vám zvieratko niekde zatúla. Postroj pre morča by mal byť mäkký a zároveň dostatočne pevný, aby sa zvieratko nevyšmyklo za vlastným dobrodružstvom. Morské prasiatko oblečené v postroji jednoducho pripnite na vôdzku a hurá na výlet.
Morské prasiatko pravidelne kontrolujte
Hoci ste starostlivosť o morské prasiatko zverili do rúk deťom, nezabudnite, že zodpovednosť za jeho dobrý zdravotný stav leží na vašich pleciach. Deti si častokrát neuvedomujú, že so zvieratkom nie je niečo v poriadku a oznámia vám to až vtedy, keď je už neskoro. Všímajte si, či je morča čulé a veselé, či má jasné oči bez výtoku, lesklú, pevnú srsť a primeraný apetít. Ak sa vám niečo nepozdáva, tak nečakajte, až sa príznaky zhoršia. Vopred si zistite, ktorý veterinár vo vašom okolí sa špecializuje na hlodavce a bezodkladne ho aj s pacientom navštívte.