Aký je ježko ako domáce zvieratko a čo potrebuje
Pridané: 27.01.2020 20:50:14
27 Január 2020
Značky
Ježko je vhodný pre ľudí bývajúcich v meste, v paneláku a dokonca ho môžu chovať aj tí, ktorí sú pracovne vyťažení a domov sa vracajú až večer. Ježko sa nemusí venčiť, cez deň väčšinou spí, nie je náročný na chov, nepúšťa chlpy a je pomerne tichý. Prečítajte si, ako chovať ježka a možno zistíte, že je to zvieratko ako stvorené práve pre vás.
Ježko africký a Ježko bielobruchý
Najznámejší ježko na domáci chov sa nazýva Ježko bielobruchý (Atelerixalbiventris) a pochádza z Afriky. Nie je to ten istý ježko, s ktorým sa môžeme stretnúť u nás vo voľnej prírode a od svojho slovenského menovca sa odlišuje aj tým, že v zime neupadá do spánku. Ide o roztomilé zvieratko dorastajúce do dĺžky 18 – 25 cm a v dospelosti dosahujúce hmotnosť až 0,5 kg. Ježko ako domáce zvieratko vám bude spoločnosť robiť 4 – 6 rokov, no niektoré jedince sa môžu dožiť až 10 rokov.
Okrem Ježka afrického bielobruchého sa v domácnostiach zvykne chovať aj Ježko alžírsky (Atelerix algirus) alebo ich kombinácia. Stretnúť sa však môžete tiež s ďalšími druhmi, ako je Egyptský ušatý ježko (Hemiechinus auritus auritus) a Indický ušatý ježko (Hemiechinus collaris). Od zdomácnenia ježkov v 80. rokoch 20. storočia sa už vyšľachtilo množstvo rôznofarebných kombinácií, medzi ktoré patria i albíni či fľakatí ježkovia, tzv. pinto. Krížením Ježka bielobruchého s Ježkom alžírskym vznikol Ježko africký bielobruchý, no pri chove sa z času na čas objaví ešte pôvodná forma Ježka alžírskeho alebo bielobruchého. Avšak rozoznať, či sa naozaj jedná o pôvodnú formu, je pomerne zložité.
Ako sa starať o ježka v byte, aby bol spokojný
Ježka môžete chovať v sklenenom teráriu s vetraním alebo v klietke s umelohmotným dnom. Priestor musí byť dostatočne veľký, pretože ježko potrebuje veľa miesta, počítajte s minimálne 0,7 m 2 pre jedného jedinca. Keďže ježko
bielobruchý pochádza z Afriky, optimálna teplota prostredia by sa mala pohybovať v rozmedzí 24 – 30 °C, v noci môže teplota poklesnúť až na 22 °C. Treba však dávať pozor, aby neklesla pod 18 °C a aby ježka neohrozoval prievan.
Na podstielku nepoužívajte noviny, radšej ježkovi na dno nasypte piliny v kombinácii s jemným pieskom a nearomatizovanou podstielkou pre mačky (ježkovia majú citlivý čuch). Do terária umiestnite drevený domček pre ježka alebo plyšový či látkový úkryt a hračky, aby mal ježko potrebné rozptýlenie. Ježkovia radi športujú, preto tomu svojmu nezabudnite pripraviť aj koleso na behanie, inak by mohol začať nežiaduco priberať. Priemer kolesa by mal byť aspoň 28 cm a malo by mať plnú plochu alebo hustú mriežku, pretože ježko sa bežne vyprázdňuje počas behania v kolese. Podstielku preto nasypte hlavne do časti, v ktorej sa nachádza koleso na behanie.
Čo žerie ježko a čo mu najviac chutí
Ježko je predovšetkým hmyzožravec a jeho prirodzená strava je hlavne hmyz v rôznych vývojových štádiách. Živý hmyz sa však ťažko skladuje a najmä v zime sa nie vždy dá zohnať. Ako náhradná potrava pre ježka sú preto ideálne kvalitné konzervy a granule pre mačky. Majú vhodnú veľkosť a minimum tuku, takže je to výborná alternatíva. Ježko potrebuje prijímať veľa bielkovín, preto mu na spestrenie môžeme podať aj múčne červy, cvrčky, šváby, varené vajíčko či kuracie mäso. Mali by sme sa však vyhnúť mliečnym výrobkom, pretože ježko je veľmi citlivý na
laktózu.
V teráriu sa okrem misky na jedlo musí nachádzať i miska s vodou, obe dostatočne ťažké, aby ich ježko pri svojej prechádzke neprevrhol. Vhodné sú najmä keramické misky na vodu, no nájdu sa aj ježkovia, ktorí pijú radi i z napájačky. Podstatné je to, aby mal ježko vždy k dispozícii čistú vodu.
Ježko je samotár a nočný živel
Vo voľnej prírode sú ježkovia samotári, preto im nebude prekážať, ak ich budete chovať samostatne a nebudú mať spoločnosť. Niektorí ježkovia žijúci v domácnosti však majú radi aj prítomnosť iných ježkov. Radi sa spolu hrajú a spolu aj spia, schúlení do klbka v jednom domčeku. Pri samičkách chov viacerých ježkov väčšinou nebýva problém, pretože samičky si spolu rozumejú. Pri samčekoch to však nie je také isté. Odporúčame ich radšej sledovať a dávať pozor, či spolu dobre vychádzajú.
Ježko ako domáce zviera má úplne inú povahu ako vták, či hlodavec. Mohli by sme povedať, že ježko je osobnosť a viac sa podobá mačke alebo psovi. Vie sa pritúliť, ale aj nahnevať či uraziť sa. Ježkovia majú náročnú povahu, bývajú tvrdohlaví a hlavne plachí, preto sa im musí človek dostatočne venovať, aby si zvykli, že sú doma. Sú však ideálnym domácim miláčikom pre ľudí, ktorí sú väčšinu dňa v práci a domov chodia neskoro. Ježko je totiž nočný tvor a vôbec mu nevadí, že je doma sám, keďže celý deň prespí. Určite ale nie je vhodný k malým deťom, nakoľko má rád pokoj a jemné zaobchádzanie.